29. 07. 2013Aktualizován seznam akcí pro rok 2013 a přidány fotografie z již proběhlých akcí |
14. 09. 2012Zveřejněny fotografie posledních akcí |
Tři dny po přepadu bartošovické celnice, 25. září 1938, prováděl dozorce Josef Navrátil z oddělení Bartošovice společně s vojínem SOS Bártou pravidelnou obchůzku svěřeného úseku v prostoru Vrchní Orlice. V půl páté ráno bylo u budovy německé školy na hlídku ze zálohy vystřeleno. Jedna střela pronikla pažbou Navrátilovy pušky a pak deformována pronikla plícemi, kde udělalal velký otvor a zůstala mu pod lopatkou. Těžce zraněný Navrátil byl odvezen do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.
Po ošetření byl dán na pokoj, kde již leželi dozorce Jaroslav Rázek z Nové Vsi a pomocný dozorce František Bílek z Kunštátu. Josef Navrátil měl těžký průstřel v horním pravém hrotu plic a měl zakázáno mluvit. Přesto alespoň trochu komunikoval se svými kolegy. Při jedné takové rozpravě řekl kolegovi Bílkovi: "Jen aby to nebylo všechno zbytečné, rád bych třeba zemřel, jen aby to alespoň národu a vám všem prospělo."
Zemřel poté dne 2. října v náručí své matky, která přijela na pozvání Františka Bílka. Doslova se utopil ve vlastní krvi, když se mu průstřelem začala valit do plic. V sobotu 26. září měl mít svatbu. Jeho snoubenka se dozvěděla o jeho zranění až poté, co nepřijel na svatbu. Když přijela do nemocnice a dozvěděla se, že již nežije, zhroutila se. Jeho pohřeb se konal v Rychnově nad Kněžnou 5. října 1938. Pohřben byl v Sudkově u Šumperka.
K zákeřné střelbě na dozorce Josefa Navrátila se během války přiznal několika svým známým v Bartošovicích jistý Willi Pöter, který bydlel ve Vrchní Orlici čp. 71.
6. července 1946 byl zemským inspektorem finanční stráže JUDr. Františkem Novákem odhalen Josefu Navrátilovi pomník. Pomník byl v roce 1998 přemístněn na jiné, přístupnější místo, okolí bylo upraveno a došlo znovu k slavnostnímu odhalení.
Na pomníku se nachází tabulka s textem: „Zde byl v době zvýšeného ohrožení republiky dne 25.9.1938 ve věku 28 let německým vrahem zákeřně zastřelen JOSEF NAVRÁTIL doz. fin. stráže jako člen „Stráže obrany státu“. NEZAPOMÍNEJME!“.
Použité prameny: Lášek, R.: Jednotka určení SOS - díl první
Beneš, J.: Stráž obrany státu 1936-1939
www.vets.estranky.cz